Asterix - filmy, animované i hrané

Předem varuji, jsem fanoušek Asterixe, to ano... ale hlavně komiksových sešitů. Proto se mi dlouho nechtělo stránku o filmech znovu psát (existovala v ještě více osekaném formátu, ale padla za vlast někdy po lednu 1999 ), takže jsem přemlouval Honajze, fandu a zároveň filmového kritika, ale neměl čas a já už to nechci protahovat.
Následující informace tedy berte jako Otvírákův, komiksovo-egoistický, pohled na tyto filmy... Navíc jsem některé viděl před více než deseti lety... a z paměti jsem vydoloval opravdu jen dojmy.

Chronologický přehled

Není-li uvedeno jinak, jedná se o animovaný film. Podrobnější technické informace můžete najít shrnuté na imdb.com po kliknutí na příslušný odkaz. Obrázky vpravo jsou namátkou nalezené, můžete se potkat i s jinými verzemi téhož titulu.

Asterix a Galové

Asterix a Galové

Astérix le Gaulois (1967)
Na tomto filmu je zajímavé hlavně to, že autoři Asterixe, Goscinny a Uderzo, o něm nevěděli, byli z něj zklamáni, ale film byl úspěšný. Pokud si jej vybavuji dobře, byly to v podstatě jen rozpohybované obrázky z komiksu, nepříliš kvalitně, nikterak inovativně. Tedy, z mého hlediska, zcela zbytečný film, pokud člověk umí číst.
Režie: Ray Goossens
Délka: 68 minut
IMDB.com, CSFD.cz

Asterix a Kleopatra

Asterix a Kleopatra

Astérix et Cléopâtre (1968)
Film vychází téměř doslova z komiksového příběhu, nicméně je v několika málo okamžicích vidět i využití animací pro tvorbu nových vtípků. Namátkou si vybavuji maskovaný pohyb špiona.... na víc si nevzpomenu. Příběh je silný už v komiksu, animovaný film nic nepřidává, jen prostě převypravuje totéž. Lepší než animovaný Asterix a Galové, horší než hraný Asterix a Obelix: Mise Kleopatra.
Režie: René Goscinny, Lee Payant
Délka: 72 minut
IMDB.com, CSFD.cz

12 úkolů pro Asterixe

Dvanáct úkolů pro Asterixe

Les douze travaux d'Astérix (1976)
První film vyrobený ve studiu Idéfix, Goscinny a Uderzo se mu plně věnovali a vytvořili pro něj příběh nezávislý na komiksech. Jenže Otvirák jej viděl naposledy někdy v půli devadesatých let a pamatuje se jen, že se mu celkem líbil, byť ne bezvýhrad. Ale Obelix byl přeprán a nejtěžší úkol nebyl tak monotónně snadný jako úkoly silové. Doporučuji.
Dodadek 10. 9. 2009: vyšlo to ve stánkovém prodeji, zakoupil, viděl... a ustoupil bych od "monotónosti snadných silových úkolů"... přeformuloval bych to na "nevyváženost náročnosti úkolů". V každém případě, podle mne, nesplnili devátý ukol - přejít po neviditelném laně. Přeplavali.
Režie: René Goscinny, Henri Gruel
Délka: 82 minut
IMDB.com, CSFD.cz (48. místo v TOP 200)
Recenze: dvdinform.cz,

Asterix a překvapení pro Cézara

Asterix a překvapení pro Cézara

Astérix et la surprise de César (1985)
Výborný film, více či méně inspirovaný klasickými Asterix Legionářem a Asterix gladiátorem. Český dabing se také povedl, film mohu bez váhaní doporučit. Jméno Caesar je skutečně v názvu české verze zapsáno foneticky, jak je u nás většinou vyslovováno.
Režie: Gaëtan Brizzi, Paul Brizzi
Délka: 79 minut
IMDB.com, CSFD.cz
Recenze: dvdinform.cz

Asterix v Británii

Asterix v Británii

Astérix chez les Bretons (1986)
Film sice opět vychází z jednoho komiksového příběhu, ale naštěstí už se tvůrci poučili, že film je jiné médium než papír, a mnoho scén předělali či nahradili. Podívat se na to dá... ve sbírce to potěší... komiksové provedení mám však raději.
Režie: Pino Van Lamsweerde
Délka: 79 minut
IMDB.com, CSFD.cz
Recenze: dvdinform.cz

Asterix a velký boj

Asterix a velký boj

Astérix et le coup du menhir (1989)
Nostalgie, navštěvu kina s tímto filmem jsem si dal zároveň k 18. narozeninám i k maturitě, coz bylo začátkem devadesatých let. Pokud si pamatuji, líbil se mi, animace byly dostatečně šílené, Trubadixův koncert, sova, pokusy na legionářovi... Kombinace příběhů Souboj náčelníků a Věštec... místy i dost temná, snad nejtemnější z těchto filmů... Musím se na to podívat znovu, abych porovnal realitu se vzpomínkami. ;)
Dodadek 4. 9. 2009: vyšlo to ve stánkovém prodeji, zakoupil, viděl... a nemám tu co měnit... i když... že žížala paroduje Šaj-Hulúda, to mi tehdy uniklo a teď potěšilo ;)
Režie: Philippe Grimond
Délka: 81 minut
IMDB.com, CSFD.cz
Recenze: dvdinform.cz

Asterix dobývá Ameriku

Asterix dobývá Ameriku

Asterix in America (1994)
Velmi slabý film, nechápu, proč byl zpracován zrovna jeden z nejslabších příběhů, Asterix a velká zámořská plavba. Dostal jsem, viděl jsem, smazal jsem.
Režie: Gerhard Hahn
Délka: 85 minut
IMDB.com, CSFD.cz

Asterix a Obelix

Asterix a Obelix

Astérix et Obélix contre César (1999, hraný)
Snad jediný film na němž jsem byl v kině na předpremiéře. První dojem byl vcelku dobrý, ale když se to rozleželo v hlavě... Příběh poněkud splácaný ze spousty komiksových... Asterix nevýrazný, Obelix výrazný příliš, Gaius Bonus i Caesar výborní, vesnička skvělá, triky drahé. Nemůžu říct, že je špatný, zvláště ne po shlédnutí třetího hraného filmu, Asterix a Olympijské hry.
Režie: Claude Zidi
Délka: 109 minut
IMDB.com, CSFD.cz

Mise Kleopatra

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra

Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (2002, hraný)
Šíleně pojatý moderní film... ale já zbožňuji montypythonovský, absurdní až černý, humor... A takto pojaté zpracování komiksu mi sedlo víc než stařičký a nenápaditý animovaný film. Nevýrazný Asterix zůstal, znevýrazněl Caesar... ale přibyl generál geniálně pletoucí jména a řada dalších výborných postav.
Režie: Alain Chabat
Délka: 107 minut
IMDB.com, CSFD.cz, wikipedia
Recenze: záporná, záporná

Asterix a Vikingové

Asterix a Vikingové

Astérix et les Vikings (2006)
Příběh zpočátku vychází z klasického Asterix a Normani, navíc je přidáno lovestory mezi dcerou vikingského a synem galského náčelníka, místy prosakuje i závěrečná část Velké zámořské plavby. Doba ručních animací je zřejmě pryč, doba, kdy byly Asterixovské filmy i pro dospělé, zřejmě taky. Místy až moc moderní, na Asterixe.
Dodatek 2013: nedávno jsem byl požádán ať zdůrazním, že Vikingové se objevili nějakých osm století[1] po Asterixovi...
Režie: Stefan Fjeldmark, Jesper Moller
Délka: 78 minut
IMDB.com, CSFD.cz, wikipedia
Recenze: cinemamagazine.cz, premiere.maxim.cz, novinky.cz, dokina.tiscali.cz, rozhlas.cz

Asterix a Olympijské hry

Asterix a Olympijské hry

Astérix aux jeux olympiques (2008, hraný)
Tento příběh, hraný živými herci, vůbec nefunguje... i když tvůrci sehnali hvězdy současné i poněkud starší... a mnoho peněz na triky... Ale nepomohlo, mezi filmy patří fakt k nejslabším.
Režie: Frédéric Forestier, Thomas Langmann
Délka: 116 minut
IMDB.com, CSFD.cz, home page
Recenze: premiere.maxim.cz, dokina.tiscali.cz, cinemamagazine.cz, rozhlas.cz a Honajzova.

Asterix a Obelix ve službách Jejího veličenstva

Asterix a Obelix ve službách Jejího veličenstva

Astérix et Obélix: Au service de Sa Majesté (2012, hraný)
Na motivy Británie, a trochu i Normanů. Viděl jsem, mám sice kritické hnidopišské připomínky, to ale neznamená, že by se našinec nemohl bavit, pobavil jsem se, místy. A o to de. Na Kleopatru to sice nemá, ale oproti Olympijským hrám je to zlepšení.
Režie: Laurent Tirard
Délka: 125 minut
IMDB.com, CSFD.cz
Recenze: fuxoft, dokina.tiscali.cz, topzine.cz, totalfilm.cz

Asterix: Sídliště bohů

Asterix: Sídliště bohů

Astérix: Le domaine des dieux (2014)
Animovaný (renderováný) film na motivy Sídliště bohů; nejde o tupý přepis, odchylky od kanonického textu děj posouvají, nekazí... a konečně dojde na přiznání, že magický nápoj sám o sobě není k ničemu. Za sebe mohu doporučit.
První teaser.
Režie: Alexandre Astier, Louis Clichy
Délka: 85 minut
IMDB.com 7,1/10, CSFD.cz 76%
Recenze: fuxoft 80%, iDnes 55%, moviezone 6/10, informuji 70%, eurozpravy, cervenykoberec 65%, filmspot 60%, dokina.tiscali 70% (Většinu recenzí našel Starpep, dík)

Asterix a tajemství kouzelného lektvaru

Astérix: Le secret de la potion magique (2018)
Animovaný (renderováný) film, s originálním scénářem, v němž Panoramix s přáteli hledá komu předat recepturu. Emancipační nádech není, myslím, na škodu (srovnejte s ouplně prvním dílem - kde se vyskytla jedna žena na jednom jediném obrázku), samotný Asterix se v druhé půli vyskytuje pouze občas, na pozadí.
A když už jsem o kus výše musel připomenout, že Vikingové za Asterixe ještě nežili... tak možná radši připomenu, že "asterixovský" pohled na druidy je velmi velmi romantizující, pohádkový... Z toho mála, co doopravdy víme, je ale zřejmé, že hlavní záporná postava se v podstatě zachovala jako reální druidi. Víte o tom, že jediný jménem známý druid, Diviciacus z kmene Haeduů, měl slyšení v senátu, stal se přítelem Caesara a pozval Římany udělat pořádek do Galie? [2]
Režie: Alexandre Astier, Louis Clichy
Scénář: Alexandre Astier
Délka: 82 minut
IMDB.com 6,8/10, CSFD.cz 69%
Recenze: filmspot 60%, cervenykoberec 75%, tvguru 98%, kulturaok 79%

Asterix a Obelix: Říše středu

Astérix & Obélix: L'Empire du Milieu (2023, hraný)
Zatím jsem to neviděl. Asterixe i Obelixe hrají úplně jiní herci, Asterixe Guillaume Canet (tj. režisér i scénarista) a Obelixe Gilles Lellouche. V roli Panoramixe se mihnul Pierre Richard. Vznikalo v koprodukci s komunistickou Čínou, ale mám dojem, že kvůli covidu to nakonec točili v Francii a Maroku.
Kdysi mi tu kdosi u Vikingů vytknul že dostatečně nezdůraňuji ahistoričnost. Takže, aniž bych film viděl - Římané za Caesara nešli do Číny a v té době nebyla v oblasti Číny nějaká jednotná říše. Byly tam vzájemně bojující oblasti, lišící se například jazykově (což platí i teď po sjednocení písma). Bojové umění se prý do této oblasti dostalo později z Indie, kde to prý odkoukali od vojáků Alexandra Makedonského (pankration).
Režie: Guillaume Canet
Scénář: Guillaume Canet, Julien Hervé, Philippe Mechelen
Délka: 112 minut
IMDB.com 4,8/10, CSFD.cz 55%
Recenze: kinobox 20%, moviezone 5/10

Výzva

Nesouhlasíte se mnou v něčem? Přijde Vám moje shrnutí příliš stručné? Pište čtenářské recenze.
A pošlete mi je e-mailem, šoupnu to sem.

15.10.2023: Anebo se rozepište třeba na okounovi, jako to udělal Mvek => Mvekův názor na hrané filmy.

Asterixova dobrodružství - přehled všech vydaných komiksů

Asterix v češtině - přehled u nás vydaných komiksů


Tato stránka vznikala od 3. 6. 2009.
Vyvěšena 13. 6. 2009
Aktualizaze 15. 10. 2023
Autor: Otvírák
E-mail: asterix@otvirak.cz

pozn. Otvírák: je možné že se na stránce vyskytují pravopisné či věcné chyby.
Já tak snáze poznám svůj text okopírovaný lenochy z cizích serverů.
A teď hledej, šmudlo zlodějská ;o)


Asterix CZ
Komiks Asterix - CZ