Asterix a zlatý srp

Asterix a zlatý srp

Originál (2.) La serpe D'or (1962)

Asterix a zlatý srp - Sedmička pionýrů, 11. ročník, vycházelo od 18. 11. 1977 do 7. 7. 1978, kráceno.
Egmont (II.) 1992, přeložila Edda Němcová

Obsah:

Druidovi Panoramixovi se zlomil zlatý srp, nezbytná to pomůcka při vaření kouzelných lektvarů. Asterix je na vlastní žádost vyslán, spolu s Obelixem, na nákup nového srpu do Lutecie (Paříže). Avšak Amerix, nejlepší to výrobce srpů - a Obelixův bratranec, není v Lutecii k nalezení.
Místo na Amerixe totiž narazí naši hrdinové na mlčení sousedů a na překupníky srpů, a Asterix záhy pochopí, že Amerix byl unesen.
Pátrání ztrpčuje neochota místních a snaha Římanů tupě udržovat pořádek, ale detektivní postup vede nakonec k úspěchu i k překvapivému odhalení hlavního viníka.

Dodatek duben 2021, který formálně patří k Hnidopíchaní, ale z hlediska titulního předmětu je natolik fatální, že ho uvedu zde: měkké zlato je jako materiál pro pracovní nástroj nevhodné. Zlaté srpy sice řečtí historikové skutečně popsali... ale archeologové nenašli ani zlomek zlatého srpu (a to po Keltech, Galech, zůstalo hodně zlatých depotů)... našli bronzové srpy, které mnohly při správném vyleštění zlaté připomínat.
Pro více informací o historických gallských reáliích vizte stránku Keltové - protohistorie, historie, archeologie - Historické pravdy a omyly kolem Galů a Asterixe.


Tato stránka vznikla 8. 11. 1997
Aktualizace - o Sedmičce pionýru - 22. 4. 2017
Aktualizace - upřesnění o titulce v SP - 15. 4. 2021
Autor: Otvírák
E-mail: asterix@otvirak.cz