Asterix a Rahazáda

Asterix a Rahazáda

Originál (28.) Astérix chez Rahazade(1987)

Egmont (28.) 16. 08. 2006, přeložila Růžena Steklačová

Obsah:

Trubadixův zpěv, který v prvních dílech způsoboval okolí pouze znechucení a nenápadný odchod vesničanů, později plašení zvěře včetně dravé, zkysnutí mléka, strach nebojácným a ve vesničanech touhu eliminovat zdroj zvuku, postopil na příčky nejvyšší a začal dráždit i bohy, hlavně Teutatise, boha deště. Takže když Trubadix zpívá, spustí se déšť. O tomto se od bývalého legionáře dozvědí až v daleké Indii v království rádži Čehosika. Jsou sužováni suchem a zdejší náboženský vůdce, guru Kýhovik, chce obětovat bohům Čehosikovu krásnou dceru, princeznu Rahazádu, pokud do tisíce a jedné hodiny nezaprší. Čehosik tedy vyšle fakíra Kdosika na létajícím koberci pro zázračného gallského přivolávače deště.

Kdosik do vesnice doslova spadne sražen bardovým zpěvem, zrovna v okamžiku kdy se Majestatix snaží pomocí sekery eliminovat zdroj deště, takže po krátké ukázce svých schopností může náčelníka přímo požádat o zapůjčení Trubadixe. Majestatix ho zapůjčí velmi rád (a pokud možno dlouhodobě) a navíc přidá jako doprovod AsterixeObelixem. Letecká přeprava nebyla v té době zcela bezpečná, cesta do Indie probíhá s drobnými komplikacemi, už protože Trubadix chce zpívat, Obelix má stále hlad a i vnější vlivy dokáží cestu znepříjemnit, ať již jde o šípy nebo blesky. Blesk dokonce nad Persií zapálí koberec a aby získali nový, musí naši hrdinové odrazit útok Skytských nájezdníků.

A jedna z cestovních nepříjemností, průlet sněhovou vánicí nad horami, se ukáže býti osudovou až po příletu a uspořádání veřejného přivolání deště... Bardovo vystoupení zkazí fakt, že pěvec přišel o hlas. Svolaní lékaři prokáží na indické mudrce podivuhodnou znalost latiny a hlavně určí Trubadixovi léčbu - koupel složenou hlavně ze sloního mléka. Přestože poprava princezny Rahazády se má konat následující den, dovede Kdosik barda k chovateli slonů pěšky a nechá ho tam přes noc nehlídaného louhovat ve slonní směsi. Toho využijí Kýhovidovi lidé, Trubadixe unesou na ukradeném slonovi a odloží na slonním hřbitově aby jej tam ušlapali rozzuření sloni.

Abych neprozradil vše těm co to ještě nečetli, prozradím už jen že Kýhovidův fakír Díkas zadrží ráno koberec na němž letí pro Trubadixe Asterix a Obelix, těmto se ale podaří souboj vůlí fakírů opustit a vydat se pátrat do džungle po bardovi pěšky. Nicméně do stanovené hodiny nezaprší a tak kat pozvedne nad krkem krásné Rahazády svou sekeru a... ale dost, nechci to přece prozradit ;o)

Tento Asterixův příběh je snad ze všech jeho příběhů nejvíce pohádkový, ale na škodu to není... líbilo se mi to, pokud jde o můj názor. Uderzo na spoustě míst opět dokazuje, že je výborný malíř, ať již při přeletu nad Římem či Athenami, nebo při kreslení slonů, tygra či nosorožce. I když je pravda, že potom co vyšlo "Nebe mu padá na hlavu" mi připadají všechny příběhy lepší. :o)


Tato stránka vznikla 20. 08. 2006
Aktualizace 26. 08. 2021
Autor: Otvírák
E-mail: asterix@otvirak.cz