Asterix u Piktů

Asterix

Originál (35.) Astérix chez les Pictes(24. 10. 2013)

Egmont (35.) 2013, přeložil Michal Lázňovský

Noví autoři:
Jean-Yves Ferri (scénář) a Didier Conrad (kresba).

Obsah:

Moře vyplaví po zimě zmrzlého Pikta a po jeho rozmražení se s ním Asterix s Obelixem vydají zpátky na sever do Kaledonie aby mu pomohli při mocenských hrátkach. Mezitím v Galii probíhá sčítání lidu a ve skotských vodách si hraje "lochneska" a po Kaledonii operují legionáři ke zmlácení.

Tak, to bylo poněkud extrémní zestručnění děje a teď trochu komentářů a názorů okolo...

Jistě není tajemstvím, že tento díl je zlomový, tak připomenu: v roce 2011 se původní kreslíř a následně i scénarista Albert Uderzo rozhodl - pozdě, ale přece - předat otěže tvůrcovství Asterixe dál... Noví autoři jsou: Jean-Yves Ferri (scénář) a Didier Conrad (kresba).

Začnu od druhého, kreslíře Didiera Conrada: co se mne týče, takřka nepoznám rozdíl od kreseb páně Uderzových.
Názor grafika, Kennyho - také fandy Asterixe, je ještě optimističtější... Říkal, že kresby nových postaviček jdou dále, rozvíjí se, a mají svůj styl... ať již se nám samotní Piktové líbí nebo ne... a dle něj je našlápnuto do dalších dílů správným směrem. Lochnesku - pardon, Afnora - by prý takto Uderzo nenakreslil. Naneštěstí bylo tahání grafickách názorů vedeno per huba tak jsem detaily neudržel.
Za sebe dodám, že "nepřátelští Piktové" mi připadali jako variace postavičky zloděje z dílu Asterix v Británii, jen mají navíc culíky s kostí. A pro změnu Kubikusovi připadá, že "Mac oloch má obličej Paula Mc Cartneyho, ze by Mac Bad znazorňoval Mike Jaggera?".
Jako zajímavost mohu dodat, že Uderzův podpis na obálce není omylem, Obelixe a letící kládu nakreslil on, zbytek obálky Didier Conrad. Takto obrazně předal břemeno. :)

Scénář, příběh, dialogy...
...i tuto část tvorby komiksu pan Uderzo přehodil na mladšího (ale dozor si ponechal). Nově tedy Jean-Yves Ferri... nicméně, musím přiznat, že už při psaní životopisu mi nebylo tak docela jasné, proč byl vybrán právě on. No a patrně jsem měl přehnaná očekávání, která se nenaplnila, a můj dojem je spíše rozpačitý. Kubikusovi se povedlo mne naladit méně negativně, připomněl "scénáře" v posledních letech, vůči nimž JE tento díl pozitivním krokem. Nicméně, nebudu nikomu nic namlouvat, geniality původního scénaristy René Goscinnyho to prostě nedosahuje. Určitě nejsem objektivní, to vím, ale mám dojem, že s Goscinnym jsem měl společného mnohem více, co se týče stylu humoru, než s Ferrim.
U naprosté většiny situací se u mne nedostavuje "haha" ale "hmmmm... tohle má být vtipné?". A našel jsem tam situace, které vypadaly slibně - scéna "promluva k legionářům na supertajné misi" (str. 28) je zpočátku jako vystrižená z filmu Život Briana, "Speak up!"... ale... nějak ji dokázali zabít... A takových jsem měl víc :(
Jistě, je spousta komiksů míněných vážně, tragicky... Ale Asterix? Tam čekám humor. Nenašel jsem.

Výzva k těm, u kterých humor tohoto dílu zafungoval: napiště vlastní recenzi/pokec, já to rád zveřejním ;)

23. 12. 2013 - kubikus našel pár pozitivnějších náhledů, posuďte sami:
Nový Asterix jde po starých jistotách [komiksarium.cz, 4. 12. 2013]
Asterixovo úspěšné zmrtvýchvstání [Respekt, 21. 12. 2013 ]


Tato stránka vznikla 7. 11. 2013
Aktualizace 23. 12. 2013
Autor: Otvírák
E-mail: asterix@otvirak.cz