Nesvár

Nesvár

Originál (15.) La zizanie (1970)

Egmont (XX.) 13.6.2000, přeložila Kateřina Vinšová

Obsah

Destruktus

Ač diktátor, nemá César ve římském státě lehký život... Popichují jej senátoři (tuhle slovní hříčku jsem si nemohl odpustit ;-) kterým se nelíbí že nedokáže udržet pořádek na dobytém uzemí a přitom by rád vedl dobyvačné války. Dají mu nůž na krk (zase mi to nedalo): napřed musí vyřešit "problém" s nepoddajnou Majestatixovou vesnicí, pak teprve dostane peníze na nová dobrodružství. Na poradě s přáteli získá jinak realisticky pesimistický César naději v podobě Tulia Destrukta - rozsévače nesvárů. Myšlenka je jednoduchá... silou na Galy nestačí, peníze je nezajímají... ale když je rozkmotří, přestanou římany, tedy i Césara, trápit.

Destruktus své nadání, které ostatně předvádí na každém kroku, aplikuje i v Majestatixově vesničce... kde byla vždycky každá záminka dobrá k pořádné rvačce. Tentokrát však přestává jít legrace stranou... Destruktovy pomluvy způsobí, že vesničané přestanou věřit Asterixovi i Panoramixovi... Ti však včas pochopí, kde vznikl problém a rozhodnou se přistoupit na psychologickou válku římanů - zasejí zmatek mezi ně.

Kdo má kouzelný nápoj? Je Asterix zrádce? Je dřevěná palice lepší než železný meč? Je každý strom vhodný jako úkryt? Je Archaix sušinka? Majestatix senátor? A má být zadní voj vpředu, nebo vzadu? A proč má roztržené kalhoty? A komu patří váza z Mundy?
Fámy kolují jak mezi vesničany, tak mezi římany... Ale nebojte se, Majestatix se skloní (až k zemi) před tím správným člověkem a Panoramix rád dokáže, že je jediný, kdo zná tajemství kouzelného nápoje...