Obsah:
Caesarovi je ukradena několika otroky pod vedením Spartakuse galéra, se kterou se rozhodnou schovat v Asterixově vesnici. Caesar pro svou galéru posílá legionáře pod velením admirála Semprokonsensuse a právě při přípravách římanů na jeho přivítání dojde u galů k tragickému omylu. Prvním krokem k tragédii je drobný omyl, přípravy římanů jsou považovány za přípravu na útok, Panoramix tedy vaří svůj kouzelný nápoj, tradičně podělí všechny mimo Obelixe, vesničané tedy zmlátí římany, ale po návratu objeví tragický Obelixův omyl... Ten totiž, jako správná bečka nikdy nemající dost, vypije kotel kouzelného nápoje - a zkamení. Zatímco Panoramix zkouší vyléčit obelixovu sochu čím ho napadne, připlouvá Spartakus a žádá o pomoc Majestatixe. Vesničané schovají galéru u sebe na souši, ale než stihnout začít řešit tento problém hlouběji, oživne nečekaně a v nečekané formě malého dítěte Obelix.
Obelix je jako prcek vysloveně nešťastný a po chvíli utíká z vesnice přímo do náruče římanů. Ti se rozhodnou vyřešit svůj problém - chybějící galéru - tím, že Obelixe unesou jako rukojmí a Semprokonsensus ho odváží do Říma. Tam se je vydávají stíhat bývalí otroci spolu s Asterixem a Panoramixem. Doženou je ještě na moři, Obelixe vyzvednou, Semprokonsensuse i s jeho lidmi předají pirátům jako odškodnění za potopení a vydají se, na Panoramixovu radu hledat Atlantidu. Tam sice Obelixovi pomoci neumí, ale alespoň dovolí uprchlým otrokům u nich v bezpečí zůstat. Na zpáteční cestě je trojice přepadnuta římany, přičemž dojde k zázračnému vyléčení Obelixe.
Jestli jsem díl Asterix a Rahazáda označil za "nejvíce pohádkový", tak teď nevím co říci k této ...splácanině pohádek, bájí a fantasy... Já samozřejmě vím že Asterixovy příběhy od začátku nejsou realistickou historickou literaturou, ale ve většině dílů se fantazijní část týkala čistě jen kouzelných nápojů vařených druidy - a i tady existuje prostor pro spekulace která rostlinka či chemická látka získaná z přírodních zdrojů pro který nápoj by teoreticky mohla působit na lidský organismus aby alepsoň částečně, při správném podávání, mohl účinkovat podobně jako nápoje účinkují. Z tohoto vybočil Souboj náčelníků s objektivně létajícím (není problém oblbnout mozek tak že si budete myslet že létáte) legionářem, pak se nám to rozjelo až létajícím fakírem a přivoláváním deště v Rahazádě a další pohádkový prvek byl v Růže a meč drak chrlící oheň. Tohle všechno byla chabá příprava k tomuto dílu s vyvrcholením v Atlandidě... létající krávy, kde to jsme?