Fenomén Asterix - co možná nevíte...

Příprava a start

Goscinny a Uderzo
René Goscinny
Albert Uderzo

Začátkem roku 1959 pracují lidé z vydavatelství Édi-France/Édi-Presse na přípravě nového časopisu pro mládež. Spisovatel a scénarista komiksů René Goscinny a kreslíř Albert Uderzo pro něj plánují vytvořit zcela nový příběh, pokud možno z francouzské historie... zpočátku mělo jít o klasické příběhy Lišáka Renarta (Le Roman De Renart, původem z konce 12. století) ale zjistili, že tento příběh již vycházel na začátku padesátých let (scénář Jean Trubert, kreslíř Cheylard).
Rozhodli se tedy vzkřísit vzdálenější historii, a Goscinny píše scénář odehrávající se v Galii, v době kterou popsal ve svých válečných pamětech Gaius Iulius Caesar. Hlavní hrdina, Asterix, nemá klasické hrdinské atributy - je malý, má větší obvod v pase než v hrudníku, svaly nahrazuje lstí a kouzelným nápojem.

Pilote no.0

Ukázka z připravované série se poprvé objevuje 1. června, v nultém čísle časopisu Pilot. Jako ukázka byla jednoduše použita první stránka, začátek prvního příběhu, použitý i později... pouze titulek, nápis "Asterix" nebyl graficky ješte podobný tomu pozdějšímu (nynějšímu). Série pak startuje 29. října v prvním čísle tohoto časopisu dílem Gal Asterix.

Politické souvislosti

Francie má tou dobou značně pošramocené sebevědomí, přichází postupně o kolonie, prohry v Indočíně, odtrhnutá Guinea, válčící Alžír... V roce 1958 se do politiky vrátil generál Charles de Gaulle, hrdina z druhé světové války (která ostatně nahlodala sebevědomí bývalé velmoci ze všeho nejvíce). On i o rok později Asterix mají zřejmě Francouzům připomenout, že sice okupovaní byli, ale zapomeňte na kolaboraci, vlastně jste byli odbojní neporazitelní hrdinové - kteří se ovšem neangažují za hranicemi své vesnice. Alžírskou krizi vyřešil president de Gaulle po pár letech - jak víte, již to není kolonie - prostě jim dal pomocí referenda svobodu a francouzské spoluobčany tam žijící tak ponechal osudu. A pracoval na návratu mezi velmoci, v rámci možností co mu zůstaly, odmítl užší spolupráci s USA i SSSR, spoluprací s Německem v podstatě položil základy nynější Evropské unie. Také připomínám, že se Francie pod jeho velením, jako čtvrtá na světě, zařadila 13. února 1960 jaderným výbuchem mezi atomové velmoci.
Goscinny se kladným vztahem k tomuto republikánskému politikovi netajil... také generál, podle svědectví jeho syna, Asterixe velmi dobře znal... A údajně jednou rozdal svým ministrům přezdívky inspirované postavičkami z Asterixe...

Republikánství, konzervatismus a bránění tradičních hodnot se ostatně prolíná Asterixem od začátku... výpady proti novotám jsou více či méně skryté, nicméně na moderní umění měli autoři spadeno od začátku - podívejte se jak je přijímán Trubadix. Otevřené útoky proti mládeži či avantgardě vypíchnu později.

Další, pro nás důležitá, politická hra se odehrála dříve - na konci čtyřicátých let. Francie na obranu proti americké kultuře vydala zákon který měl chránit děti před zobrazovaným násilím. Tím de facto znemožnila dovoz amerických komiksů a naopak umožnila vznik mnoha francouzkých komiksů - které neměli de iure konkurenci. My ji za to musíme velelebit, Asterix by patrně jinak nevznikl...

Období časopisu Pilot

Zpátky od politických dohadů - ať tu moc nežvaním, zahrnu vás trochou údajů:

K tragickému zlomu...

Asterixova dobrodružství tedy vycházela už jen jako samostatné album přibližně jednou za rok u nakladatelství Georgese Dargauda (ve stručnosti jsem to shrnul už dříve, viz již zmíněný přehled Asterixových dobrodružství).
Někteří - a já se k nim také řadím - říkají, že kvalita dílů má tou dobou sestupnou tendenci, zvláště 22. díl Asterix a velká zámořská plavba srazil laťku kvality proklatě nízko. Nakonec se ukázalo že může být jestě hůř. Leč nepředbíhejme.

V roce 1974 zakládají Goscinny, Uderzo a Dargaud filmové studio Idéfix, ve kterém vyrobí další film - Dvanáct úkolů pro Asterixe, premiéru ovšem měl až v roce 1976.

V roce 1976 vychází třiadvacátý díl Obelix & spol. - první díl kde se Obelix dostal přímo do názvu... a poslední díl který dotáhnul do konce scénarista René Goscinny.
Než totiž stihl dokončit další díl, přichází z Paříže tragická zpráva - 5. listopadu 1977 René Goscinny umírá, když mu na klinice při rutinním zátěžovém testu selže srdce. V jednapadesáti letech...

Asterix Pohrobek

Poslední díl na němž René Goscinny pracoval, Asterix u Belgů, je také poslední díl který Albert Uderzo vydal u Dargauda, v roce 1979. V říjnu toho roku založil nakladatelství Albert René - vdova Gilberta Goscinnyová (tohle naše přechylování mi připadá občas divné) v něm měla podíl 20 %. Další díly vychází tedy v tomto nakladatelství - scénáře si píše samotný Albert Uderzo, hned první, Velký příkop, vychází v roce 1980 v  nákladu 2 milióny výtisků.
Nicméně, intervaly vydávání se prodloužily, kvalita jednotlivých dílů je kolísavá a spíše klesajicí, přece jen se Uderzo proslavil jako kreslíř, ne jako scénarista.... Některé díly vlastně ani nejsou díly, konkrétně č.32... A při vzpomínce na poslední (33.) díl se mi vybaví pouze věta nejen nebe mu padlo na hlavu.

Asterix se ale mezitím stal fenoménem s mezinárodním úspěchem... A mezi očekávanými alby se objevovaly i jiné formy, nejstarší filmy jsem už letmo zmiňoval (a je v plánu stránka věnovaná ryze jim, takže teď se zmiňuji ještě letměji), animované i hrané, další se natáčí... K sehnání jsou občas figurky, trička, vše co patří ke komerčně úspěšné značce. V neposlední řadě nesmím zapomenout na Asterixův park u Paříže otevřený v roce 1989.

René Goscinny, 
	foto
René Goscinny, karikatura

Tečka na závěr... mohlo to vyznít že Uderza kritizuji... možná... ale všimli jste si toho nenápadného černého humoru v dílu Asterixova odyssea (1981) ?
Koho že to nakreslil Albert Uderzo aby dovedl Asterixe s Obelixem k Mrtvému moři? K Mrtvému moři je doprovodil mrtvý stvořitel... René Goscinny strávil v Izraeli dovolenou krátce před smrtí...

Noví autoři

Fenomén Asterix nabral jako komiks novou krev, v roce 2011 převzali od Alberta Uderza tvorbu Asterixe noví autoři, Jean-Yves Ferri (scénář) a Didier Conrad (kresba). Uderzo se ještě angažoval v prvním takovém dílu, Asterix u Piktů (2013) - konkrétně schvaloval děj a nakreslil Obelixe pro obálku. Kvalitatní posun v kresbě téměř žádný (naštěstí), co se scénářů týče... to je subjektivní, ale za sebe bych řekl že lepší než poslední Uderzovy pokusy, no ale na kvalitu prvních - Goscinnyho - dílů to ale ještě nemá... Když už na této stránce propírám i politiku, tak u dalšího dílu, Caesarův papyrus (2016), se nemůžu zbavit dojmu, že Ferri nesdílí Goscinnyho konzervatismus a obranu hodnot. Ono mi to teda skřípalo tehdy (vizte výše komentáře např. k Asterix a kotlík nebo Normanům či Sídliště bohů), ale přepadnutí do opačného extrému mi sedí ještě méně (jak jde asi vidět v odkazovaném článku, zvláště - když jsem si ho teď po sobě přečetl - ten dodatek. Tam je ostatně i odkaz na autorovy názory, tak pochopíte o čem tu melu).
Nu, život jde dál, uvidíme co bude, příběhy pokračují...

planetky Asterix, Obelix, Panoramix a Idefix

20.11.2021: Tak jsem vám zjistil, že se v meziplanetárním prostoru, zřejmě někde mezi Marsem a Jupiterem, prohání výše uvedené asteroidy, planetky. Ono to asi není až tak překvapivé, ale rozhodně je zajímavé, že to pojmenování nenavrhli nějací francouzští astronomové, ale Miloš Tichý, hlavní pozorovatel observatoře na Kleti. Ten je, spolu s Z. Moravcem, objevil v roce 1996.

Podrobnější informace o planetkách vizte
planetka Asterix na klet.org
planetka Obelix na klet.org
planetka Panoramix na klet.org
planetka Idefix na klet.org

A pokud vás zajímá jaká byla argumentace astronomů pro tato pojmenování, mrkněte na můj zdroj této informace, totiž rozhovor s Milošem Tichým a jeho bývalou ženou, ředitelkou Kletě, Janou Tichou v pořadu Sedmikrásky online.
Celý rozhovor (je tedy o planetkách a jejich objevování) sledovat nemusíte, o galských hrdinech se mluví od cca 1.02:00 https://www.youtube.com/watch?v=l55MCiMzlFs

Asterixova dobrodružství - přehled všech vydaných komiksů

Asterix v češtině - přehled u nás vydaných komiksů


Tato stránka vznikla 1. 10. 2006.
Vyvěšena 23. 12. 2006, aktualizace 20. 11. 2021
Autor: Otvírák
E-mail: asterix@otvirak.cz

pozn. Otvírák: je možné že se na stránce vyskytují pravopisné či věcné chyby.
Já tak snáze poznám svůj text okopírovaný lenochy z cizích serverů.
A teď hledej, šmudlo zlodějská ;o)


Asterix CZ
Komiks Asterix - CZ